لیست برندگان مراسم انتخاب منتقدان موسوم به Critics’s Choice Awards به همراه بررسی مختصری در مورد برندگان و تاثیر آن بر اسکار ۲۰۱۷

Courtesy of Toronto International Film Festival

La La Land (WINNER)

Arrival

Fences

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Lion

Loving

Manchester by the Sea

Moonlight

Sully

  • Best Actor

Claire Folger/Courtesy of Amazon Studios and Roadside Attractions

Casey Affleck – Manchester by the Sea (WINNER)

Joel Edgerton – Loving

Andrew Garfield – Hacksaw Ridge

Ryan Gosling – La La Land

Tom Hanks – Sully

Denzel Washington – Fences

  • Best Actress

Pablo Larraín/Twentieth Century Fox Film Corporation

Natalie Portman – Jackie (WINNER)

Amy Adams – Arrival

Annette Bening – 20th Century Women

Isabelle Huppert – Elle

Ruth Negga – Loving

Emma Stone – La La Land 

  • Best Supporting Actor

Courtesy of TIFF

Mahershala Ali – Moonlight (WINNER)

Lucas Hedges – Manchester by the Sea

Jeff Bridges – Hell or High Water

Ben Foster – Hell or High Water

Dev Patel – Lion [Pictured Above]

Michael Shannon – Nocturnal Animals

  • Best Supporting Actress

David Lee/Paramount Pictures

Viola Davis – Fences (WINNER)

Greta Gerwig – 20th Century Women

Naomie Harris – Moonlight

Nicole Kidman – Lion

Janelle Monáe – Hidden Figures

Michelle Williams – Manchester by the Sea

  • Best Young Actor/Actress

Claire Folger/Courtesy of Amazon Studios and Roadside Attractions

Lucas Hedges – Manchester by the Sea (WINNER)

Alex R. Hibbert – Moonlight

Lewis MacDougall – A Monster Calls

Madina Nalwanga – Queen of Katwe

Sunny Pawar – Lion

Hailee Steinfeld – The Edge of Seventeen

  • Best Acting Ensemble

David Bornfriend

Moonlight (WINNER)

20th Century Women

Fences

Hell or High Water

Hidden Figures 

Manchester by the Sea

  • Best Director

Gabriel Olsen/Getty Images for AFI

Damien Chazelle – La La Land (WINNER)

Mel Gibson – Hacksaw Ridge 

Barry Jenkins – Moonlight

Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea

David Mackenzie – Hell or High Water

Denis Villeneuve – Arrival

Denzel Washington – Fences

  • Best Original Screenplay

Claire Folger/Courtesy of Amazon Studios and Roadside Attractions

Damien Chazelle – La La Land (WINNER, TIE)

Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea (WINNER, TIE)

Barry Jenkins – Moonlight

Yorgos Lanthimos/Efthimis Filippou – The Lobster

Jeff Nichols – Loving

Taylor Sheridan – Hell or High Water

  • Best Adapted Screenplay

Paramount Pictures

Eric Heisserer – Arrival (WINNER)

Luke Davies – Lion

Tom Ford – Nocturnal Animals 

Todd Komarnicki – Sully

Allison Schroeder/Theodore Melfi – Hidden Figures

August Wilson – Fences

  • Best Cinematography

Courtesy of Toronto International Film Festival

Linus Sandgren – La La Land (WINNER)

Stéphane Fontaine – Jackie

James Laxton – Moonlight

Seamus McGarvey – Nocturnal Animals

Bradford Young – Arrival

  • Best Production Design

Courtesy of Venice Film Festival

La La Land – David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco (WINNER)

Arrival – Patrice Vermette, Paul Hotte/André Valade

Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig/James Hambidge, Anna Pinnock [Pictured Above]

Jackie – Jean Rabasse, Véronique Melery

Live by Night – Jess Gonchor, Nancy Haigh

  • Best Editing

Courtesy of Venice Film Festival

Tom Cross – La La Land (WINNER)

John Gilbert – Hacksaw Ridge

Blu Murray – Sully

Nat Sanders/Joi McMillon – Moonlight [Pictured Above]

Joe Walker – Arrival

  • Best Costume Design

Courtesy of Bruno Calvo/Twentieth Century Fox Film

Madeline Fontaine – Jackie (WINNER)

Colleen Atwood – Fantastic Beasts and Where to Find Them

Consolata Boyle – Florence Foster Jenkins [Pictured Above]

Joanna Johnston – Allied

Eimer Ni Mhaoldomhnaigh – Love & Friendship

Mary Zophres – La La Land

  • Best Hair and Makeup

Fox Searchlight Pictures

Jackie (WINNER)

Doctor Strange

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Hacksaw Ridge

Star Trek Beyond

  • Best Visual Effects

Courtesy of Disney

The Jungle Book (WINNER)

A Monster Calls

Arrival

Doctor Strange

Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Best Animated Feature

Courtesy of Disney

Zootopia (WINNER)

Finding Dory

Kubo and the Two Strings

Moana

The Red Turtle

Trolls

  • Best Action Movie

Courtesy of Mark Rogers/Cross Creek Pictures

Hacksaw Ridge  (WINNER)

Captain America: Civil War

Deadpool 

Doctor Strange

Jason Bourne

  • Best Actor in an Action Movie

Courtesy of Venice International Film Festival

Andrew Garfield – Hacksaw Ridge (WINNER)

Benedict Cumberbatch – Doctor Strange

Matt Damon – Jason Bourne

Chris Evans – Captain America: Civil War

Ryan Reynolds – Deadpool

  • Best Actress in an Action Movie

Warner Bros.

Margot Robbie – Suicide Squad (WINNER)

Gal Gadot – Batman v Superman: Dawn of Justice

Scarlett Johansson – Captain America: Civil War

Tilda Swinton – Doctor Strange

  • Best Comedy

Courtesy of Joe Lederer/Twentieth Century Fox Film Corporation

Deadpool (WINNER)

Central Intelligence

Don’t Think Twice

The Edge of Seventeen

Hail, Caesar!

The Nice Guys

  • Best Actor in a Comedy

Photofest

Ryan Reynolds – Deadpool (WINNER)

Ryan Gosling – The Nice Guys

Hugh Grant – Florence Foster Jenkins

Dwayne Johnson – Central Intelligence

Viggo Mortensen – Captain Fantastic 

  • Best Actress in a Comedy

Courtesy of Paramount Pictures

Meryl Streep – Florence Foster Jenkins (WINNER)

Kate Beckinsale – Love & Friendship 

Sally Field – Hello, My Name Is Doris

Kate McKinnon – Ghostbusters

Hailee Steinfeld – The Edge of Seventeen

  • Best Sci-Fi/Horror Movie

Paramount Pictures

Arrival (WINNER)

10 Cloverfield Lane

Doctor Strange

Don’t Breathe 

Star Trek Beyond

The Witch

  • Best Foreign Language Film

Guy Ferrandis/SBS Productions, Courtesy of Sony Pictures Classics

Elle (WINNER)

The Handmaiden 

Julieta

Neruda

The Salesman

Toni Erdmann

  • Best Song

Courtesy of Dale Robinette/Lionsgate

City of Stars – La La Land (WINNER)

Audition (The Fools Who Dream) – La La Land

Can’t Stop the Feeling – Trolls

Drive It Like You Stole It – Sing Street

How Far I’ll Go – Moana

The Rules Don’t Apply – Rules Don’t Apply

  • Best Score

Lionsgate/Screenshot

Justin Hurwitz – La La Land (WINNER)

Nicholas Britell – Moonlight

Jóhann Jóhannsson – Arrival [Pictured Above]

Micachu – Jackie

Dustin O’Halloran, Hauschka – Lion

  • Best Comedy Series

John P. Fleenor/HBO

Silicon Valley – HBO
 (WINNER)

Atlanta – FX

Black-ish  – ABC

Fleabag – Amazon

Modern Family – ABC

Unbreakable Kimmy Schmidt – Netflix

Veep – HBO

  • Best Actress in a Comedy Series

Screenshot/Saturday Night Live/YouTube

Kate McKinnon – Saturday Night Live – NBC
 (WINNER)

Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt – Netflix

Julia Louis-Dreyfus – Veep – HBO

Tracee Ellis Ross – Black-ish – ABC

Phoebe Waller-Bridge – Fleabag – Amazon

Constance Wu – Fresh Off the Boat  – ABC

  • Best Actor in a Comedy Series

Quantrell D. Colbert/FX

Donald Glover – Atlanta – FX (WINNER)

Anthony Anderson – Black-ish – ABC

Will Forte – The Last Man on Earth  – FOX

Bill Hader – Documentary Now!  – IFC

Patrick Stewart – Blunt Talk  – Starz

Jeffrey Tambor – Transparent – Amazon

  • Best Supporting Actress in a Comedy Series

Eric Liebowitz/Netflix


Jane Krakowski – Unbreakable Kimmy Schmidt – Netflix
 (WINNER)

Julie Bowen – Modern Family  – ABC

Anna Chlumsky – Veep – HBO

Allison Janney – Mom – CBS

Judith Light – Transparent – Amazon

Allison Williams – Girls  – HBO

  • Best Supporting Actor in a Comedy Series

Ben Cohen/FX


Louie Anderson – Baskets – FX
 (WINNER)

Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine – FOX

Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt – Netflix

Ty Burrell – Modern Family  – ABC

Tony Hale – Veep – HBO

T.J. Miller – Silicon Valley  – HBO

  • Best Guest Performer in a Comedy Series

Screengrab

Alec Baldwin – Saturday Night Live – NBC
 (WINNER)

Christine Baranski – The Big Bang Theory  – CBS

Larry David – Saturday Night Live – NBC

Lisa Kudrow – Unbreakable Kimmy Schmidt – Netflix

Liam Neeson – Inside Amy Schumer – Comedy Central

  • Best Animated Series

Courtesy of Netflix

BoJack Horseman – Netflix
 (WINNER)

Archer – FX


Bob’s Burgers – FOX

Son of Zorn – FOX

South Park – Comedy Central


The Simpsons – FOX

  • Best Reality Competition Series

Trae Patton/NBC


The Voice – NBC (WINNER)

America’s Got Talent – NBC

MasterChef Junior – FOX

RuPaul’s Drag Race – Logo

Skin Wars – GSN

The Amazing Race – CBS

  • Best Structured Reality Series

ABC

Shark Tank – ABC
 (WINNER)

Chopped – Food Network

Inside The Actors Studio – Bravo

Penn & Teller: Fool Us – The CW


Project Runway – Lifetime

Undercover Boss – CBS

  • Best Unstructured Reality Series

Courtesy of Instagram/anthonybourdain

Anthony Bourdain: Parts Unknown – CNN (WINNER)


Chrisley Knows Best – USA Network

Deadliest Catch – Discovery


Ice Road Truckers – History

Intervention – A&E

Naked and Afraid – Discovery

  • Best Talk Show

Terence Patrick/CBS

The Late Late Show with James Corden – CBS (WINNER)

Full Frontal with Samantha Bee – TBS


Jimmy Kimmel Live! – ABC


Last Week Tonight with John Oliver – HBO


The Daily Show with Trevor Noah – Comedy Central


The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – NBC

  • Best Reality Show Host

Screenshot/ CNN/YouTube


Anthony Bourdain – Anthony Bourdain: Parts Unknown – CNN
 (WINNER)

Ted Allen – Chopped – Food Network

Tom Bergeron – Dancing with the Stars – ABC

Nick Cannon – America’s Got Talent – NBC

Carson Daly – The Voice – NBC

RuPaul – RuPaul’s Drag Race – Logo

  • Best Supporting Actor in a Drama Series


John Lithgow – The Crown – Netflix
 (WINNER)

Peter Dinklage – Game of Thrones – HBO

Kit Harington – Game of Thrones – HBO

Michael McKean – Better Call Saul – AMC

Christian Slater – Mr. Robot – USA Network

Jon Voight – Ray Donovan – Showtime

  • Best Supporting Actress in a Drama Series

Courtesy of HBO

Thandie Newton – Westworld – HBO (WINNER)

Christine Baranski – The Good Wife – CBS

Emilia Clarke – Game of Thrones – HBO

Lena Headey – Game of Thrones – HBO

Maura Tierney – The Affair – Showtime

Constance Zimmer – UnREAL – Lifetime

  • Best Actor in a Drama Series

Ursula Coyote/AMC


Bob Odenkirk – Better Call Saul – AMC (WINNER)

Sam Heughan – Outlander – Starz

Rami Malek – Mr. Robot – USA Network

Matthew Rhys – The Americans – FX

Liev Schreiber – Ray Donovan – Showtime

Kevin Spacey – House of Cards – Netflix

  • Best Actress in a Drama Series


Evan Rachel Wood – Westworld – HBO
 (WINNER)

Caitriona Balfe – Outlander – Starz

Viola Davis – How to Get Away with Murder – ABC

Tatiana Maslany – Orphan Black – BBC America

Keri Russell – The Americans – FX

Robin Wright – House of Cards – Netflix

  • Best Drama Series

Courtesy of HBO

Game of Thrones – HBO (WINNER)

Better Call Saul – AMC


Mr. Robot – USA Network


Stranger Things – Netflix

The Crown – Netflix

This Is Us – NBC

Westworld – HBO

  • Best Guest Performer in a Drama Series

Courtesy of Gene Page/AMC


Jeffrey Dean Morgan – The Walking Dead – AMC (WINNER)

Mahershala Ali – House of Cards – Netflix

Lisa Bonet – Ray Donovan – Showtime

Ellen Burstyn – House of Cards – Netflix

Michael J. Fox – The Good Wife – CBS

Jared Harris – The Crown – Netflix

  • Best Movie Made for Television or Limited Series

Ray Mickshaw/FX


The People v. O.J. Simpson – FX (WINNER)


All the Way – HBO

Confirmation – HBO

Killing Reagan – National Geographic

Roots – History


The Night Manager – AMC

  • Best Actor in a Movie Made for Television or Limited Series

Courtesy of Prashant Gupta/FX


Courtney B. Vance – The People v. O.J. Simpson – FX (WINNER)

Bryan Cranston – All the Way – HBO

Benedict Cumberbatch – Sherlock: The Abominable Bride – PBS

Cuba Gooding Jr. – The People v. O.J. Simpson – FX

Tom Hiddleston – The Night Manager – AMC

Tim Matheson – Killing Reagan – National Geographic

  • Best Supporting Actor in a Movie Made for Television or Limited Series

Courtesy of Ray Mickshaw/FX

Sterling K. Brown – The People v. O.J. Simpson – FX (WINNER)

Lane Garrison – Roots – History

Frank Langella – All the Way – HBO

Hugh Laurie – The Night Manager – AMC

John Travolta – The People v. O.J. Simpson – FX

Forest Whitaker – Roots – History

  • Best Actress in a Movie Made for Television or Limited Series

Byron Cohen/FX

Sarah Paulson – The People v. O.J. Simpson – FX
 (WINNER)

Olivia Colman – The Night Manager – AMC

Felicity Huffman – American Crime – ABC

Cynthia Nixon – Killing Reagan – National Geographic

Lili Taylor – American Crime – ABC

Kerry Washington – Confirmation – HBO

  • Best Supporting Actress in a Movie Made for Television or Limited Series

Ryan Green/ABC

Regina King – American Crime – ABC
 (WINNER)

Elizabeth Debicki – The Night Manager – AMC

Sarah Lancashire – The Dresser – Starz

Melissa Leo – All the Way – HBO

Anna Paquin – Roots – History

Emily Watson – The Dresser – Starz

  • Fall 2016 Most Exciting New Series Honorees

Courtesy of HBO

Atlanta (FX/FX Productions)

Better Things (FX/FX Productions/3 Arts Entertainment/Pig Newton)

Designated Survivor (ABC/ABC Studios/Genre Films/The Mark Gordon Company)

The Good Place (NBC/3 Arts Entertainment/Universal Television/Fremulon)

One Mississippi (Amazon/FX Productions/Pig Newton)

Pitch (Fox/20th Century Fox Television/Left Coast Productions/Rhode Island Ave. Productions)

This Is Us (NBC/20th Century Fox Television/Rhode Island Ave. Productions)

Westworld (HBO/Warner Bros. Television/Bad Robot Productions/Kilter Films/Jerry Weintraub Productions) [Pictured Above]

Total 3 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نظر بدهید: