سوالات بی پاسخ فصل اول Westworld

!!! Spoiler Alert !!!‌ اگه هنوز فصل ۱ رو کامل ندیدین مقاله رو نخونین که داستان کل فصل براتون لو میره !!! Spoiler Alert !!!

.

.

.

قسمت پایانی فصل اول Westworld دیوانه وارترین تئوری های اینترنتی رو درباره ی این سریال تایید کرد. واقعا دو خط زمانی در سریال وجود داشت، و ویلیام(William) همون مرد سیاه پوش بود. اما به همون شکلی که فصل اول سوالای زیادی رو جواب داد و باید منتظر فصل ۲ در سال ۲۰۱۸ باشیم، اما خیلی سوالات بی پاسخ هم باقی گذاشت تا ما رو توی این مدت زیاد تا شروع فصل دوم به فکر وادار کنه.

خب، چه کسانی مردن؟

فورد(Ford) مرد. ما هم مردنش رو دیدیم. البته امکانش هست توی فصل ۲ به عنوان یه میزبان برگرده (یعنی ممکنه این سریال هم مثل GOT حیله ی زنده کردن آدمای مرده رو یاد گرفته باشه؟)، ولی با توجه به اینکه این نقش رو Anthony Hopkins بازی میکنه، احتمالش خیلی کمه. اون معمولا این نقش های پشت سرهم رو بازی نمیکنه. ولی برای بقیه ی بازیگرا، سریال همشون رو روی لبه ی پرتگاه نگه داشت و سرنوشتشون رو مشخص نکرد. یه گلوله ی واقعی از طرف افراد وایت(Wyatt) به شونه ی ویلیام خورد، اما هنور هم سرپا بود. همون موقع که دلورس(Dolores) به سمت مهمونا تیراندازی می کرد، شارلوت(Charlotte) توی مراسم گیر افتاده بود، اما هرگز ندیدیم تیر بخوره. در Westworld، قانون «نظریه پردازی ممنوع» برقراره. اگه چیزی رو ندیدی، نباید فکر کنی حتما اتفاق افتاده.

به همین دلیل، هنوز این احتمال وجود داره که السی(Elsie) زنده باشه. وقتی برنارد(Bernard) در قسمت ۸ به صحنه ی گرفتن(خفت کردن) اون فلش بک زد، خاطره اش قبل از اینکه گردن السی رو بشکنه یا کار دیگه ای باهاش بکنه، قطع شد. با اینکه توی قسمتای بعدی او رو ندیدیم، غیبتش شاید یه نقشه برای بازگشتی باشکوه در فصل ۲ باشه. مثل لوگان(Logan)، که در آخرین صحنه اش در این فصل، لخت روی اسب سوار بود و به سمت غروب آفتاب رفت، او هم به احتمال زیاد زنده باشه. امکانش کمه که یکی از اعضای هیئت مدیره ی مالک پارک به این راحتی بمیره.

بعد از اونها هکتور(Hector) و آرمیستیس(Armistice)، شیرزنی با خالکوبی مار هستن که توی آزمایشگاه های پارک به حال خودشون رها شدن و ممکنه مرده باشن ولی ما چنین چیزی ندیدیم. اونها میزبان هستن و نمیشه بمیرن، اما توی این شرایط اگر هم گیر بیفتن مثل کلمنتاین(Clementine) از رده خارج میشن، که به نوعی مرگ روباتی حساب میشه. اما از اون جایی که دیدیم کلمنتاین توی مراسم پایانی به ویلیام شلیک کرد، قطعا یه چیزایی هست که ما ازشون خبر نداریم.

Westworld کجای دنیاست؟

در طول این فصل اشاراتی به مکان این پارک شد. برای مثال، کارکنان هر چند ماه یکبار عوض میشدن. وبسایت DiscoverWestworld.com، هم چند سرنخ درباره ی مکان احتمالی پارک به ما نشون داد. به احتمال زیاد مکان پارک جای خیلی وسیع و خودکفایی هست. با اینکه محل پارک مشخص نشد، ولی سرنخ های نامحسوسی رو نشون داد. بعد از اینکه میو(Maeve) از فلیکس(Felix) خواست برنارد رو برگردونه، برنارد به برنامه ریزی میو نگاهی کرد و فهمید کل نقشه ی فرار او از پارک برنامه ریزی شده و اون به خواست خودش نقشه ی فرارش رو نکشیده. برنارد آینده ی اون رو میخونه و ادامه میده که “وقتی به ؟؟؟ اصلی برسی…” ولی میو تبلت رو از دستش میگیره و اون رو خورد میکنه. آیا اون میخواست بگه “سرزمین اصلی”؟ اگه صحنه رو نگه دارید و به تبلت دقت کنید، میبیند که نقشه ی بعدی میو نفوذ به سرزمین اصلی (Mainland Infiltration) بیان شده، یعنی اونا کجا میتونن باشن؟؟؟

چه کسی Stubbs رو به داخل پارک کشوند؟

آخرین باری که ما استابز(Stubbs) (با بازی Luke Hemsworth برادر بزرگتر برادران معروف Hemsworth) رو دیدیم، یکی اون رو پی نخود سیاه فرستاده بود، راهی که اون رو به سمت قومی وحشی کشوند. و وقتی فهمید دستورات گفتاریش روی اونها تاثیری نداره، اسلحه اش رو کشید و به مبارزه با اونها پرداخت. اینجا آخرین باری بود که او رو دیدیم، و این سوال پیش میاد که اون زنده مونده یا نه. اما سوال مهمتر اینه که، چه کسی اون رو به اون تله کشوند؟ اینم بخشی از نقشه ی فورد بود؟ ممکنه. شاید فورد به این روش جون استابز رو از قتل عام قسمت پایانی نجات داد. یا شاید السی او رو به بیرون از مقر فرماندهی کشوند تا بتونه باهاش صحبت کنه.

دنیای سامورایی به داستان اضافه میشه؟

در جریان فرار میو، او و همدستانش به بخشی از آزمایشگاه رسیدن که پر از سربازای سامورایی بود و لوگوی SW هم رو دیوارها دیده میشد. وقتی میو از فلیکس دربارش میپرسه، اون جواب میده «پیچیده اس». قطعا این تم دیگه ای از پارکه، ولی تا چه حد ممکنه توی داستان فصل ۲ موثر باشه؟ شاید فقط یه چیز ساختگی باشه، ولی واقعا هیجان انگیزه که دنیای Westworld رو به صورت دوره های تاریخی و تم های مختلفی ببینیم. میدونیم که توی فیلم 1973 به همین نام هم، تم های مختلفی وجود داشت، مثل دنیای قرون وسطی و دنیای رومیان، اما سریال چنین چیزی رو نشون نداده بود، البته تا الان.

یعنی Westworld به بخش های مختلفی تقسیم میشه؟ آیا سامورایی ها قراره با کابوی ها همکاری کنن و انسان ها رو شکست بدن؟ همونطور که خیلی باحاله، ولی متاسفانه احتمالش هم خیلی کمه، ولی هنوز چیزی معلوم نیست. ولی قطعا سازنده یعنی Jonathan Nolan، سرنخ هایی از دنیاهای دیگه هم به طرفدارا داده. در کمیک کان نیویورک، وقتی از نولان در این باره پرسیدن، جواب خیلی مبهمی داد، “نولان: گفتید دنیای رومیان و قرون وسطی، درسته؟ نه.” خب، سریال قطعا به سمت این دنیاها نمیره، ولی این جواب یه جورایی نشون دهنده ی اینه که Westworld جهان های دیگه ای رو هم دربرداره. شاید هم او منظورش همین دیدن سامورایی ها توی فصل ۱ باشه. ولی ما امیدواریم چیزی بیشتر از یه دیدن ساده باشه.

چقدر از سریال بخشی از داستان فورد بود؟

بعد از اینکه ویلیام فهمید مارپیچ(Maze) گرانبهاش چیزی بیش از یه بازیچه نبوده، با دلورس درگیر شد و با چاقو دلورس رو زخمی کرد. اما قبل از اینکه بتونه اون رو بکشه، تدی(Teddy) سررسید و اون رو نجات داد. اون ها یکم با هم صحبت میکنن و به جایی میرن که کوه ها به دریا میرسن. تدی، دلورس رو روی ساحل میخوابونه و صحنه احساسی میشه تا اینکه دلورس توی دستای تدی و زیر نور ماه میمیره.

چراغا روشن میشه، جمعیت دست میزنن، و سورپرایز … همه ی این ها بخشی از داستان مرموز فورد بود. اما چقدرش جزئی از نقشه بود؟ اگه ویلیام دلورس رو زخمی نمی کرد، تدی هم برای نجات او نمیومد و دلورس در لحظه ی درست روی ساحل نمیمرد. ویلیام کل فصل داشت به سمت قبرستونی میرفت و قرار بود مارپیچ رو کشف کنه، پس یه سوال پیش میاد: تمام این مدت اون یه عضو بی خبر توی داستان فورد بود؟ قطعا ویلیام یه آدمه، و میزبان نیست. با توجه به کل اتفاقاتی که در جریان این فصل براش پیش اومد، این سوال خیلی مهمیه که بی جواب مونده. فورد چقدر روی اتفاق ها کنترل داشت؟ و اگه تونسته از ویلیام توی داستانش استفاده کنه، پس افراد دیگه ای هم بدون اطلاع، عضوی از داستانش بودن؟ اصلا کسانی که توی پارک کار میکنن انسان هستن یا نه؟ امیدواریم توی فصل دوم به این سوال ها جواب داده بشه.

Abernathy تونست از پارک خارج بشه؟

یکی از اتفاقای مهم قسمت ۹، نقشه ی شارلوت برای خارج کردن اطلاعات فورد از پارک بود که میخواست این کارو به وسیله ی پدر دلورس، ابرناتی(Abernathy) از رده خارج شده انجام بده. شارلوت به سایزمور(Sizemore) دستور میده که این کارو انجام بده … اما وقفه هایی توی این عملیات پیش میاد. و بعد از اون هم به جز اشاره ی کوتاهی به نقشه در قسمت آخر، مشخص نمیشه که نقشه موفق بوده یا اصلا رو به جلو پیش رفته یا نه. سایزمور چه داستانی به ابرناتی داد تا بتونه راحت از پارک خارج بشه؟

حیوانات هم رویا و خیالات دارن؟

وقتی آرنولد(Arnold) طرح رو توسعه داد و فورد نرم افزار میزبان ها رو ارتقا داد تا اون ها بتونن خیالات رو هم تجربه کنن، بخشی از میزبان های پارک تحت تاثیر این آپدیت قرار نگرفتن. رویا و خیالات به منظور ارتباط ناخودآگاه میزبان ها با خاطراتشون شکل گرفت، که باعث میشد اون ها کارهای بداهه انجام بدن، ولی تعدادی از اون ها این آپدیت رو دریافت نکردن.

سه گروه میزبان توی پارک وجود داره: مهندسانی که در طبقات بالایی کار میکنن، شخصیت های داستان ها، و حیوانات. حیوانات برای نمایش پارک به شکل دنیای غرب خیلی مهم بودن. حیوانات روباتی که در Westworld دیدیم شامل سگ خونگی فورد، گرگ ها، جغدها، گله ی گاوها، اسب ها، مارهای زنگی، و عقرب ها بودن. همینطور مگس ها که فقط روی چشم میزبان ها میشینن.

هیچکدوم از حیوانات این آپدیت رو دریافت نکردن. یعنی اون ها هم جزئی از انقلاب میزبان ها بودن، یعنی ممکنه ارتشی از اسب های وحشی، گاوهای خشمگین، جغدهای مهاجم، و ارتشی از مارهای خزنده ببینیم؟ ولی تنها حیوونی که به نظر میاد چیزی رو کشته باشه سگ فورد بود که یه خرگوش رو کشته بود (بر اساس گفته های پسر بچه ی میزبان). در قسمت ۵، فورد به بیلی میگه که توی بچگیش سگش یه گربه رو توی یه پارک کشته بود. پس ممکنه فورد این سگ رو هم برنامه ریزی کرده باشه تا داستان سگ دوران کودکیش رو ادامه بده.

آیا حیوانات پارک هم خاطرات رو یادشون میمونه؟ وقتی اون ها بعد از یک روز طولانی در پارک و دیدن اون همه مرگ های وحشتناک یا تجربه ی مرگ خودشون ریست میشن، مثل میزبان های انسانی میتونن گذشته رو به یاد بیارن؟ اون موقع انجمن حمایت از حیوانات چه حسی در مورد پارک پیدا میکنه؟!!

سیلوستر و فلیکس میزبان هستن؟

سیلوستر(Sylvester) و فلیکس کورکورانه میزبان های خراب شده رو درست میکنن، اما وقتی میو درک و فهم پیدا میکنه، انسانیت اون ها رو زیر سوال میبره و توضیح میده که اون ها چقدر شبیه خودش هستن. قبل از اینکه میو توی اون صحنه خودش رو به هوش بیاره، فلیکس از دیدنش شوکه شده بود، و سیلوستر به همکارش یادآوری میکنه که «آزمون شخصیت اولیه نباید تو رو تایید میکرد». این نشون میده یا اونها به نوعی اصلاح نژاد شده ان یا هر دو میزبان هستن و اونقدر هوشیار که همدیگه رو دست بندازن، اما نه اونقدر هوشیار که بتونن انسان نبودنشون رو انکار کنن.

سرنخ دیگه هم وقتیه که فلیکس زخم گردن همکارش، سیلوستر رو با همون وسیله ای که برای تعمیر میزبان ها استفاده میشه ترمیم میکنه. اما گیج کننده ترین مدرک توی رابطشون با میو خلاصه میشه. همینطور که درک و فهم میو بیشتر و بیشتر میشه، هیچکدوم از اونها سعی نمیکنن اون رو خاموش کنن. آیا به این دلیله که میو به اراده ی بقیه ی میزبان ها تسلط پیدا کرده؟ قطعا فورد میخواست که میو درک و شعور پیدا کنه و راه خروجش از پارک رو پیدا کنه، همونطور که توی کدش نوشته شده «نفوذ به سرزمین اصلی : Mainland Infiltration». آیا فلیکس و سیلوستر بخش مهمی از داستان هستن و خودشون نمیدونن؟ آیا اونها مجبورن از داستان فورد پیروی کنن؟

مارپیچ میو واقعی بود؟

مشخص شد که مارپیچ، استعاره ای از سفر درونی میزبان ها برای یافتن هوشیاریه. بر اساس ترکیب تئوری مثلث سه لایه ی هوشیاری برنارد و طرح دایره – مثلث فورد روی اسباب بازی ای که پسر آرنولد با اون بازی میکرد، بارها و بارها گفته شد که مارپیچ یه تمثیل، استعاره، و یه جستجوی اسرارآمیزه که توسط آرنولد برای میزبان ها طراحی شده به این منظور که بتونن هوشیاریشون رو به دست بیارن. اما در پارک مارپیچ های فیزیکی زیادی میبینیم، مثلا مهرهای روی بسته های چوبی در قطار. بزرگترین اونها همون مارپیچیه که میو و دخترش در اون میمیرن. این مارپیچ فیزیکی چیه؟ اونقدر بزرگ نیست که داخلش راه رفت، ولی از بقیه ی مارپیچ هایی که دیدیم خیلی بزرگتره. آیا این یه نشونه اس که فقط توی ذهن اون نقش بسته؟ یا فقط یه استعاره ی زیباست از هوشیار شدن میو؟

نقشه ی بزرگ چیه؟

این سوال خیلی مهمه. از وقتی شارلوت وارد سریال شد، همیشه اشاراتی به تغییرات بزرگ در پارک به دستور هیئت مدیره ی شرکت دلوس(Delos) دیده میشد. به همین دلیل بود که اونها میخواستن فورد رو برکنار کنن، به همین دلیل ترسا(Theresa) اطلاعات رو به وسیله ی میزبان چوب بر به بیرون از پارک ارسال میکرد، و به همین دلیل ترسا و شاید هم السی کشته شدن. نقشه ی اونها هر چی که باشه، قطعا نیروی محرکه ی خیلی از اتفاقاتی بوده که در سریال رخ داده. ولی حتی سرنخ کوچکی هم از نقشه بهمون داده نشد. این همون چیزیه که سازنده ها برای فصل بعد نگه داشتن، ولی نمیشه به این فکر نکرد که اونها ممکنه یه سرنخ هایی از این نقشه ی بزرگ برامون گذاشته باشن تا این ماه های طولانی تا فصل ۲ رو برامون قابل تحمل تر کنن.

ولی در آخر فقط باید منتظر موند.

انتظار … انتظار … و انتظار … :(

منبع :‌ سایت looper

Total 21 Votes
2

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نظر بدهید: