“جانوران شگفت انگیز” پرسش های بی پاسخ هری پاتر را حل می کند؟

این فیلم جدید ، نوشته ی جی کی رولینگ و به کارگردانی دیوید ییتس ، اولین قسمت از یک فرنشیز پنج فیلمی درباره ی نیوت اسکمندر (ادی ردمین) و چمدان پر از موجودات جادوئی اش است. فیلم الهام گرفته شده از کتاب داستانی است که در “سنگ جادو” به آن اشاره شده و نیوت را در سفر به نیویورک در 1926 دنبال می کند.فیلم بسیار سرگرم کننده می باشد اما یک نگرانی بزرگ بر جا می گذارد: داستان نیوت و موجودات جادوئی اش کشش چهار فیلم دیگر را دارد؟ تماشا کردن مردی که به اطراف دنیا سفر می کند تا کتابی بنویسد داستانی نسبتاً کسل کننده است.و از آنجا که می دانیم گریندلوالد با بازی جانی دپ و دامبلدور جوان در قسمت های بعدی حضور خواهند داشت و احتمالاً داستان اصلی آن ها آشکار می شود ، چطور نیوت در داستان جا می گیرد؟

رولینگ در “جانوران شگفت انگیز” چیزی را که به نظر یک مفهوم جدید می رسد معرفی می کند: Obscurus.تینا با بازی کاترین واترسون در فیلم آن را به صورت ” نیروی تاریک نا پایدار و غیر قابل کنترلی که منفجر می شود و حمله می کند” توصیف می کند. فیلم نشان می دهند که در این مقطع از تاریخ جادوگری (و احتمالاً در گذشته نیز) جادوگران و ساحره ها بعد از شکار و کشته شدن توسط گروه های تندرو به رهبری ماگل ها ، مجبور به اختفا می شدند.در نتیجه ، بسیاری از آنان ناچار بودند جادوی خود را سرکوب کنند که در بعضی موارد منجر به بوجود آمدن ” Obscurus ” می شد.

یک تئوری وجود دارد که بیان می کند گذشته از همه چیز ممکن است این مفهوم چندان هم جدید نباشد و ممکن است اتفاقاتی که برای آریانا ، خواهر دامبلدور افتاد را توضیح دهد.در حالی که آریانا تنها به اختصار در آخرین فیلم “قدیسان مرگبار” مورد اشاره قرار می گیرد ، در کتاب آخر می فهمیم که آریانا از انفجارهای ناخودآگاه جادو رنج می برد که باعث شد تصادفاً مادرش را بکشد.ابرفورث ، برادر دامبلدور توضیح می دهد که چه اتفاقی برای خواهرشان افتاد:”بعد از این اتفاق او نابود شد و هرگز نتوانست به حالت عادی برگردد.او نمیخواست از جادو استفاده کند ، اما نمیتوانست خود را از آن خلاص کند.این جادو در درونش باقی ماند و او را به جنون کشاند، وقتی دیگر نتوانست آن را کنترل کند از درونش منفجر شد و در برخی مواقع او را عجیب و خطرناک می کرد.”

این مطمئناً شباهت زیادی به Obscurus در جانورران شگفت انگیز دارد.اما صبر کنید هنوز تمام نشده! یک نکته ی مخفی بزرگ در کتاب “جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها” پیدا می شود.در حالی که بیشتر ما تصور می کردیم کتاب داستان منتشر شده در سال 2001 توسط رولینگ منبع الهام فیلم جدید بوده ،این کتاب  سر نخ بزرگی در خود دارد.صفحه ی عنوان کتاب به شکل زیر است:

بله! کلمه ی Obscurus از سال 2001 در دنیای هری پاتر وجود داشته.و به خاطر داشته باشید وقتی در “جانوران شگفت انگیز” با نیوت آشنا می شویم او هنوز کتاب خود را ننوشته و منتشر نکرده است، پس میتوانیم احتمال بدهیم آینده ی فرنشیز این قسمت را بازبینی می کند.اما چطور؟

تئوری آخر می تواند همه چیز را به هم وصل کند.در فیلم “جانوران شگفت انگیز” پرسیوال گریوز با بازی کالین فارل به نیوت می گوید ” تعجب می کنم ، چی باعث میشه آلبوس دامبلدور اینقدر به تو علاقه داشته باشه آقای اسکمندر؟” بر اساس تئوری ، دامبلدور نیوت را به یک سفر دور دنیا نفرستاده تا فقط این جانوران را برای یک کتاب پیدا کرده و از انها محافظت کند، بلکه او را به مأموریتی فرستاده تا گریندلوالد تا پیدا کرده و دستگیر کند.

از “قدیسان مرگبار” به یاد داریم که دامبلدور و گریندلوالد گذشته ی طولانی و پر دردسری داشته اند.در “جانوران شگفت انگیز” گریندلوالد خطرناک و آزاد است.در پایان فیلم ، کنگره ی جادویی ایالات متحده ی آمریکا Obscurus را نابود می کند.اما گریندلوالد از این مسئله ناراحت می شود و در حالی که مقاصد او عمدتاً مبهم و راز آلودند ، به نظر می رسد که علاقه مند به استفاده از نیروی تاریکی برای مقاصد مخرب خودش است . نیوت آشکار می کند که او سابقه ی کمک کردن و کار کردن با جادوگرانی که از Obscurus رنج می بردند را داشته است، پس به نظر منطقی می رسد که دامبلدور دانش آموز مورد اعتماد خود را برای نجات کسانی که از این نیروی ناپایدار رنج می برد بفرستد پیش از اینکه گریندلوالد به آنها دسترسی پیدا کند.

ممکن است نیوت قهرمانی بزرگتر از آنچه ما انتظارش را داشتیم باشد ، و فرنشیز “جانوران شگفت انگیز” ممکن است بالاخره توضیح دهد که چه اتفاقی برای خواهر دامبلدور افتاد.احتمال زیادی وجود دارد که آریانای جوان را در قسمت های آینده ببینیم.تا آن زمان تنها به تئوری ها بسنده می کنیم!

منبع: وبسایت Screen Crush

 

Total 3 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نظر بدهید: